linia montażowa daewoo fso Daewoo-FSO Lanos

Historia Lanosa jest długa i zawiła a co ciekawe trwa nadal.
Gdy przed fabryką FSO pojawiła się Koreańska firma Daewoo większość podchodziło do tego z dystansem i dość ostrożnie.
Jednak gdy Daewoo wskrzesiło Poloneza i wypuściło trzy nowe modele Leganzę, Lanosa i Nubirę, do salonów ustawiły się kolejki i w niedługim czasie wzniosła się na wyżyny.
Jak pokazuje historia Daewoo nie było takim złym pomysłem, koreańska firma nie robiła sama projektów własnych samochodów.
Współpracowała z najlepszymi firmami takimi jak, Italdesign-Giugiaro S.p.A, Holden, Porsche, Riciardo.
W 1993 roku rozpoczęto prace nad Lanosem otrzymał on nazwę kodową T-100, stylistyka to dzieło Ital Design silniki powstały przy współpracy firmy Riciardo w niemieckim ośrodku technicznym Daewoo.
Należy tu napisać że nie są to silniki opla jak twierdzi wielu mechaników, to że wiele części pasuje od GM Opla nie oznacz jednoznacznie że to Opel.
Wiele marek ma podobne silniki gdyż podczas projektowania swoich konstrukcji korzystała z pomocy tej samej firmy dlatego ECO-TEC Opla, Duratec Ford'a i E-TEC Daewoo są podobne.
Zbudowane prototypy Lanosa przeszedł szereg testów na całym świecie które trwały od maja 95' do maja 96' aby wykluczyć błędy i słabe strony Lanosa a na koniec przeszły ostatni nią jazdę w testach zderzeniowych.
Produkcję Lanosa rozpoczęto wiosną 97' roku w Korei a tego samego roku we wrześniu rozpoczął się montaż w systemie SKD, jest to system o najłatwiejszym sposobie montażu gdyż auto składane jest z gotowych dostarczonych podzespołów, silnik, zawieszenie itd.
pierwszy lanos w daewoo fso
Pierwszy Lanos w Daewoo-FSO zjechał z taśmy 30 września 1997 roku, rok później rozpoczęła się już produkcja Lanosa z udziałem 60% polskich części i z roku na rok rosła by osiągnąć 98%.
Auto było oferowane w dwóch typach nadwozia trzy i pięciodrzwiowy hatchback oraz jako czterodrzwiowy sedan.
Silniki montowane w Lanosie były tylko benzynowe, w pierwszej fazie 1.5 8V, 1.6 16V później w 99' roku wprowadzono 1.5 16V, oraz w 2000 roku na rynku polskim pojawił się 1.4 8V.
Wszystkie silniki do Lanosa były dostarczane przez oddział Daewoo zlokalizowany w Rumunii.
W roku 2000 wprowadzono pierwsze zmiany w Lanosie, zmieniono nadwozie oraz wnętrze pojazdu, rozpoczął się także eksport na Ukrainę.
Zastosowano nowy wzór tapicerki boków drzwi, wersja sedan otrzymała nową część tylną w postaci nowych lamp oraz pokrywę bagażnika.
W wersji hatchback zmieniono jedynie tylne lampy które pochodziły z wersji sport z przyciemnionymi kloszami.
Tak zmieniony Lanos otrzymał nazwę kodową T-150 a wraz ze zmianami Lanos w wersji sedan został wycofany z oferty firmy Daewoo w krajach zachodniej Europy, a w 2002 roku zakończono wszystkich odmian w Korei.




FSO Lanos

W 2004 roku Daewoo pożegnało się z FSO z powodu bankructwa a długi Daewoo-FSO wykupiła fabryka AvtoZAZ tym samym stała się głównym udziałowcem.
FSO Lanos sedan 4D Daewoo-FSO zmieniła swoją nazwę na pierwotną i nadal produkowała Lanosy jednak był to FSO Lanos ze zmienionym znaczkiem.
Na Ukrainę dalej eksportowano Lanosy pod logo Daewoo, zdarzyła się jednak mała ilość Lanosów pod Logiem FSO.
Niedługo po upadłości Daewoo wycofano także z oferty silniki 1.5 16V gdyż była konieczność importowania ich z Korei.
fso lanos plus W kwietniu 2007 roku zaprezentowano Lanosa Plus który był dość bogatą wersją tego samochodu a od połowy 2008 roku był dostępny tylko taki Lanos, produkcja w FSO zakończyła się 2008 roku w październiku.






Lanos na Ukrainie / AvtoZAZ

silnik 1.3 daewoo lanos W 2000 roku ruszył eksport Lanosów produkowanych w Daewoo-FSO na Ukrainę, ostatecznie osiągną on 60 000 egzemplarzy w 2007 roku.
W 2001 montowano na Ukrainie Lanosy z silnikiem 1300, samochody bez zespołu napędowego dostarczała fabryka Daewoo-FSO.
ZAZ Chance hatchback 1.3 SX W pierwszym etapie Lanosy otrzymywały silniki 1.3 w wersji gaźnikowej MeMZ-301o mocy 63KM dopiero później wprowadzono wersję MeMZ-307 zasilaną wtryskiem jednopunktowym o mocy 70KM, obie jednostki współpracowały z Ukraińską skrzynią ZAS Slavuta/Tavria.
Niedługo po wprowadzeniu modelu z silnikiem 1.3l zmieniono nazwę na Daewoo Sens.
W 2007 roku na międzynarodowych targach motoryzacyjnych SIA 2007 w Kijowie przedstawiono prototyp samochodu ZAZ Lanos 1.4 ze zmodernizowaną jednostką napędową produkcji AvtoZAZ-Motor z Melitopola oraz ze skrzynią biegów z Lanosa 1.5 8V.
Nowy silnik o oznaczeniu MeMZ-317 ma moc maksymalną 77 KM i pojemność 1,4 l, wersja ta była sprzedawana jako Daewoo Lanos.
zas lanos m zaz lanos m Na tych samych targach zaprezentowano także ZAZ Lanos M z całkowicie zmodernizowanym nadwoziem.
Uruchomienie produkcji Lanosa po modernizacji na Ukrainie planowane jest w 2009 roku, jednak na razie nie wiadomo czy będzie to wcześniej zaprezentowany Lanos M czy też model po innej modernizacji.



lanos pickup W maju 2006 roku rozpoczęła się produkcja furgonu bazującego na Lanosie.
Auto to posiada całkowicie samonośne nadwozie, w którego tylnej części znajduje się wykonana z laminatu cześć bagażowa.
Przednia część pojazdu razem z kabiną kierowcy przejęta została z osobowej wersji Lanosa.
Pojazd ten oferowany jest wyłącznie z silnikiem 1.5 8V, natomiast na rynku rosyjskim 1.3 o mocy 70 KM z modelu Sens sprzedawany jako ZAZ Sens Furgon.
Od marca 2009 roku AvtoZAZ należący do koncernu UkrAvto jest wyłącznym producentem Lanosa i jego pochodnych wersji.



ZAZ chance chevrolet lanos lanos sens
ZAZ chance

Projekt strony Piotr Eliasz,
Niepołomice 2012